Kitüntették Dr. Marselek Sándort

Gyöngyös Város Érdemes Pedagógusa kitüntetést vehet át a gyöngyösi képviselőtestület döntése alapján Dr. Marselek Sándor, a Gyöngyösi Károly Róbert Capmus nyugalmazott egyetemi tanára. A következő cikkben a gyöngyösi campus professor emeritusával ebből az alkalomból készített online interjút olvashatják.

A gyöngyösi képviselőtestület megszavazta Önnek is a Gyöngyös Város Érdemes Pedagógusa kitüntetés. Bár tudom, hogy nehéz egy ilyen helyzetben megtalálni a megfelelő szavakat, mégis meg kell kérdeznem, mit szólt, amikor megtudta?
Tudtam az előterjesztésről, de nem számítottam rá, hogy meg is kapom a kitüntetést. Örülök neki, hiszen ez által elismerték azokat az eredményeket, amiket az elmúlt 42 év alatt az iskolában elértem. Külön jól esett, hogy az intézmény vezetője, Dr. Bujdosó Zoltán terjesztette fel a nevemet a képviselőtestület elé.

Meséljen a munkásságról. Mikor kezdett el oktatni a gyöngyösi campuson?
A Gödöllői Agrártudományi Egyetemen 1972-ben szereztem okleveles agrármérnöki diplomát. Hat év gyakorlatban eltöltött idő után kerültem a főiskolára, mint tanársegéd. 1978 óta részt veszek az oktatásban és számos tárgyat tanítottam. Például Technológiát, Szervezéselméletet, Vállalatgazdaságtant, Agrárgazdaságtant, Minőség-menedzsmentet, Technológia-menedzsmentet, Vidékgazdaságtant, Termelés- és folyamat-menedzsmentet. Az utóbbi időben főleg a menedzsment tárgyakat oktatom.

Minek, vagy kinek a hatására lett oktató?
Az oktatás mindig is közel állt hozzám. A családban voltak olyan rokonaim, akik ezt a foglalkozást választották. Ők a példaképeim.

Mi kell ahhoz Ön szerint, hogy egy tanár, egy oktató órájára szeressenek járni a hallgatók, és ne csak a kötelezettségüknek tegyenek eleget az óralátogatással?
Az oktatásban meghatározó a tanár egyénisége. Barátságos, diákbarát órákat kell tartani, lehetőséget kell adni a kérdéseknek és a párbeszédeknek. Az órákon számomra a barátságos légkör kialakításra a legfontosabb, úgy gondolom, hogy ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a későbbiekben minőségi munkát tudjunk végezni.

Mi mindenben változott a felsőoktatás, illetve az Ön szakterülete, amióta a pályán van?
A felsőoktatás jelentősen változott az elmúlt évtizedekben. Az agrár- és közgazdasági területen forradalmi változások történtek, amit az oktatás kevéssé tud követni. A diákok részéről csökkent a szakmai érdeklődés és a motiváció, valamint megváltozott a hallgatók hozzáállása is. Mindezek mellett a gyakorlati képzés is egyre gyengébb. Nehéz olyan helyet találni, ahol a fiatalok tényleg hasznos gyakorlati tapasztalatokkal és tudással gazdagodhatnak.

Professor emeritusként is, a mai napig tevékenyen részt vesz a campus életében. Mi motiválja? Milyen célokat fogalmaz meg magának a jövőre nézve?
A motivációm az oktatott tárgyak iránti érdeklődés és az ismeretek átadásának lehetősége. Adott témakörökben publikációkat írok, ez is motiválja munkámat. Óraadóként igyekszem lépést tartani az oktatott tárgyak ismeretanyagával. Igyekszem érdeklődési területem naprakész ismeretanyagát elsajátítani és évi egy könyv megírását szeretném vállalni a jövőben is.

Végül megkerülhetetlen, hogy beszéljünk pár mondatot a márciusban Magyarországon kialakult helyzetről. Az Ön életére milyen hatással voltak, vannak a koronavírus járvány hatására bevezetett intézkedések?
Nem okozott jelentős problémát, az oktatás ebben a félévben is sikeresen megvalósult. A mozgáskorlátozásnak természetesen nem örülök, de belátom, hogy a járvány terjedésének megfékezéséhez ez szükséges. Bízom benne, hogy a járvány hamarosan visszaszorul és az intézkedések feloldásra kerülnek.

szöveg: Dr. Marselek Sándor, Nagy Réka
fotó: Gyöngyösi TV