Agrártudományi és Vidékfejlesztési Intézet

Kedves Látogató!
Nagy tisztelettel köszöntjük Önt a Szent István Egyetem Károly Róbert Kar Agrártudományi és Vidékfejlesztési Intézetének munkatársai nevében!

Intézetünk az Észak-Magyarországi Régió évtizedek óta meghatározó agrárképzési központja. Székhelye a Mátra hegység gyönyörű környezetében, Gyöngyös városban az Egyetem Károly Róbert Campusán található. Oktatási és kutatási tevékenységünkkel igyekszünk hozzájárulni a régióban az agrárgazdaság versenyképességének megalapozásához, illeszkedve a gyorsan változó társadalmi-gazdasági környezethez és kihívásokhoz. Küldetéstudatunkban a magas szintű elméleti és gyakorlati oktatás, a tudományos kutatás, valamint a kutatási eredmények gyakorlati hasznosításának elősegítése szerves egységet képez.

Oktatási tevékenység
Képzési szolgáltatásainkkal arra törekszünk, hogy kielégítsük a régió munkaerő- és tudáspiacának igényeit, kiemelten a mezőgazdasági, kertészeti, szőlészeti-borászati, környezetgazdálkodási, vadgazdálkodási és vidékfejlesztési felsőfokú képzés területén.

Törekszünk fenntartani és korszerűsíteni a többciklusú, lineáris felsőfokú képzés minden lépcsőfokának (felsőoktatási szakképzés, alapképzés, mesterképzés) megvalósításához szükséges feltételrendszert, a nappali és a levelező képzésben egyaránt. A felsőoktatásban kialakult ismeretrendszer bázisán igyekszünk az „élethosszig tartó tanulás" lehetőségét szolgálni a posztgraduális és felnőttképzési programok szervezésével (tanfolyamok, szakirányú továbbképzés).

Az intézet az alábbi szakok gondozásáért és azok képzési programjainak minőségi fejlesztésért felel, valamint ellátja az oktatási, tananyagfejlesztési és oktatásszervezési feladatait:

Felsőoktatási szakképzési szakok:

  • Gyógy- és fűszernövények
  • Mezőgazdasági
  • Szőlész-borász

Alapképzési (BSc) szakok:

  • Kertészmérnöki
  • Mezőgazdasági mérnöki (angol nyelven is)
  • Vadgazda mérnöki
  • Vidékfejlesztési agrármérnöki

Mesterképzési szak:

  • Vidékfejlesztési agrármérnöki

Szakirányú továbbképzési szakok:

  • Hulladékgazdálkodási szaktanácsadó
  • Precíziós gazdálkodási szakmérnök/szaktanácsadó
  • Vadászati és vadgazdálkodási szaktanácsadó
  • Vetőmag-gazdálkodási szakmérnök

A duális képzési forma is elérhető a jelentkezők számára a mezőgazdasági mérnöki és kertészmérnöki alapszakok esetében, ami az egyetem és a mezőgazdasági vállalkozások közötti széleskörű szakmai és üzleti együttműködésen alapul. Intézetünk célja, hogy olyan szakembereket képezzen és bocsásson ki, akik messzemenőkig megfelelnek a felhasználói szféra igényeinek, és alkalmazkodni képesek az állandóan változó, megújuló gazdasági és környezeti feltételekhez és kihívásokhoz. Képzési palettánk és kutatási tevékenységünk az agrárképzés széles területét átöleli, hangsúlyozva a termelés környezeti és fenntarthatósági szempontjait valamint a vidékfejlesztést és a tájgazdálkodást. Hallgatóinknak igyekszünk magas szintű elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtani mind a hagyományos (földművelés, növénytermesztés, állattenyésztés), mind pedig a modern technológiákat megalapozó diszciplínákban (agrár-környezet gazdálkodás, precíziós mezőgazdaság, vidékfejlesztés). Minden képzési szinten, mindkét nyelven biztosítjuk a képzéshez szükséges tananyagokat, oktatási segédleteket, továbbá gondoskodunk ezek folyamatos megújításáról, hogy a hallgatóink gyakorlatban alkalmazható, naprakész ismereteket kapjanak.

Gyakorlati képzésünket részben együttműködő gazdálkodó partnereinknél, másrészt a Tass-pusztai Tangazdaságban és a kompolti Fleischmann Rudolf Kutatóintézetben bonyolítjuk le. Ezeken a helyszíneken a szántóföldi növénytermesztés technológiai műveletei mellett a kertészeti ismeretek elsajátítására is lehetőség van, hiszen a Campusunk rendelkezik szőlő- és gyümölcsfa ültetvénnyel, hidrokultúrás zöldségtermesztő üvegházzal és gyógy- és fűszernövény termesztésre, szaporításra kialakított fóliasátorral. Szőlőültetvényeink mellett a Campushoz tartozó borfeldolgozó és palackozó üzem biztosítja a szőlész-borász képzés gyakorlati hátterét. 

 
 

Kutatási tevékenység
Intézetünk munkatársainak kutatási területei széleskörűek. A klasszikus agrárkutatások (növénytermesztés, növénynemesítés, állattenyésztés, vadgazdálkodás, gyógy- és fűszernövény termesztés) mellett fontos szerepet kapnak többek között a precíziós szántóföldi technikák, a környezetkímélő gazdálkodási módszerek, ökológiai és ökonómiai megközelítésből egyaránt.

K+F+I tevékenységünkkel igyekszünk hozzájárulni az agrárkutatások eredményeinek gyarapításához és elősegíteni a kutatási eredmények mielőbbi gyakorlati alkalmazását. Tudományos tevékenységünket a képzési programokkal összhangban alapvetően a régió innovációs piacának keresletéhez illeszkedve végezzük. A kutatásban és az oktatásban felhalmozódott ismeretanyag, tudásanyag és szakmai tapasztalat felhasználásával, szaktanácsadási tevékenységünk révén bekapcsolódunk a mezőgazdasági termelést közvetlenül segítő programokba.

Kutatási eredményeinket hazai és nemzetközi fórumokon folyamatosan publikáljuk. Kapcsolatot tartunk hazai és nemzetközi szakmai szervezetekkel. Részt veszünk az intézmény tudományos és közéleti tevékenységében, emellett fontos feladatunknak tekintjük a hallgatók tehetséggondozását (szakkollégiumok, TDK, diákklubok), a hallgatók bevonását a kutatási programjainkba és önkéntes tevékenységeinkbe.

Intézetünk mentorálja és irányítja szakmailag az alábbi hallgatói öntevékeny köröket:

  • Gyógynövény Klub
  • MátraVidék Klub
  • Bor Klub

Az intézethez tartozik az Országos Közegészségügyi Intézet Környezetegészségügyi Főosztályával szoros együttműködésben a Pollenlabor, mely 2017 óta folytatja pollen-monitorozó tevékenységét.

Az intézet munkatársai hozták létre 2016 tavaszán a kompolti Fleischmann Rudolf Kutatóintézettel közös kutatásokat végző Agrárinnovációs Kutatócsoportot.

Honlapunk áttanulmányozásával részletesebb információkhoz juthat oktatási és kutatási tevékenységünkről, a képzési programokról és a hallgatói életről. Amennyiben felkeltettük érdeklődését, várjuk a hallgatóink sorába, vagy legyen szakmai partnerünk!

Munkatársaink