Felvételi

A gyöngyösi Károly Róbert Campus az agrár, a gazdaságtudományok, valamint az informatika képzési területen végez felsőoktatási tevékenységet. A gazdaságtudományok képzési területen öt alapképzési (BA) és három mesterképzési (MA) szak, az informatika képzési területen egy alapszak (BSc) működik. Öt alapképzési (BSc) és egy mesterképzési (MSc) szakja az agrár képzési területhez besorolt. A felsőoktatási szakképzések terén hét szak a gazdaságtudományok, három szak az agrártudományok, kettő szak az informatika képzési területen működik. A gyöngyösi telephelyen engedélyezett szakirányú továbbképzések száma három.

Alapképzés (BA, BSc)

Az első képzési ciklus az alapképzés (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BA: Bachelor of Arts, BSc: Bachelor of Sciences), mely (alapképzési szaktól függően) 6–8 féléves. Az alapképzés csak egyszakos, az oklevél megszerzésével alapfokozat és egy, az adott szaknak megfelelő szakképzettség szerezhető. Az alapfokozatot nyújtó első képzési ciklus a munkaerőpiacon hasznosítható szakmai ismereteket ad, az elhelyezkedéshez jogszabályban meghatározottak szerinti munkakör betöltésére jogosít, egyúttal megfelelő elméleti alapozást is nyújt az adott szakterületen a tanulmányok folytatásához, a mesterfokozat megszerzéséhez.
Az adott alapképzési szak képzési és kimeneti követelményei határozzák meg, hogy milyen szakképzettséget lehet szerezni a képzés elvégzésével, milyen személyi kompetenciák szükségesek a követelmények sikeres teljesítéséhez, a hallgató milyen szakmai ismeretekre tehet szert, továbbá milyen nyelvvizsga szükséges az oklevél megszerzéséhez. mesterképzésen való továbbtanuláshoz. Időtartama az adott képzéstől függően 6-8 féléves lehet.


Mesterképzés (MA, MSc)

A mesterképzésben (magister, master; rövidítve: MA: Master of Arts, MSc: Master of Sciences) mesterfokozat és szakképzettség szerezhető. A mesterfokozat a második felsőfokú végzettségi szint. Mesterképzésre az vehető fel, aki legalább alapfokozatot és szakképzettséget vagy ezzel egyenértékű, a korábbi képzési rendszer szerinti főiskolai szintű végzettséget és szakképzettséget, illetve egyetemi szintű végzettséget és szakképzettséget tanúsító oklevelet vagy mesterfokozatot szerzett. A felvétel pontos követelményeit a felsőoktatási intézmények határozzák meg. E képzés 2–4 féléves (kivéve a tanárképzést, amely akár 5 féléves is lehet). Az elvégzését követően ki lehet lépni a munkaerőpiacra, illetve jelentkezni lehet doktori képzésre, amely a tudományos fokozat megszerzésére készít fel. Az adott szak képzési és kimeneti követelményei határozzák meg, hogy milyen alapképzési szakról milyen feltételek mellett lehet belépni a mesterképzési szakra, valamint hogy mely szakképzettség szerezhető az adott mesterképzésben, továbbá milyen személyi kompetenciák szükségesek a követelmények sikeres teljesítéséhez, a hallgató milyen szakmai ismeretekre tehet szert, illetve milyen nyelvvizsga szükséges az oklevél megszerzéséhez.


Felsőoktatási szakképzés

Felsőoktatási szakképzésben felsőfokú szakképzettség szerezhető. A felsőoktatási szakképzésre kiállított oklevél önálló végzettségi szintet nem tanúsít. Felsőoktatási szakképzés a felsőoktatás rövid ciklusú képzési rendszere. A felsőoktatási szakképzés az oktatás egységes nemzetközi osztályozásának rendszerében (ISCED - International Standard Classification of Education): ISCED 5B A Magyar Képesítési Keretrendszerben (MKKR) az 5. szinthez, ennek illeszkedése révén az Európai Képesítési Keretrendszerben (EKKR) 5. szintjéhez tartoznak az e programok révén megszerezhető képesítések. A képzési idő szakjaink esetében 4 félév, amely magába foglal 1 félév összefüggő szakmai gyakorlatot.A felsőoktatási szakképzésben legalább százhúsz kreditet kell, és legfeljebb százötven kreditet lehet megszerezni. Felsőoktatási szakképzésre az jelentkezhet, aki legalább érettségi bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű bizonyítvánnyal, tanúsítvánnyal, oklevéllel rendelkezik. Az oklevél megszerzését követően ki lehet lépni a munkaerőpiacra, illetve van lehetőség jelentkezni a campus alapképzési (BA/BSc) szakjaira. Sikeres felvételi eljárást követően a felsőoktatási szakképzésben megszerzett meghatározott kreditek beszámíthatók az alapképzésben. A beszámítható kreditek száma legalább harminc, legfeljebb százhúsz lehet.


Szakirányú továbbképzés

Felsőfokú végzettségi szintre épülő szakmai képzés a szakirányú továbbképzés. A felsőoktatási intézmények az alap- vagy mesterfokozattal rendelkezők számára szakirányú továbbképzést is folytathatnak, amelynek során 60–120 kredit teljesítésével további, szakirányú szakképzettség szerezhető. A hallgatók tanulmányaikat záróvizsgával fejezik be. A képzési idő 2–4 félév.