Tudományos díjat kapott Szabóné Dr. Béres Beatrix

A Mezőgazdasági Szakbizottság javaslata alapján a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Területi Bizottsága, a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából tudományos díjat adományozott Szabóné Dr. Béres Beatrixnak. Ebből az alkalomból beszélgettünk a Károly Róbert Campus Agrártudományi és Vidékfejlesztési Intézetének adjunktusával.

Mit is jelent pontosan ez az elismerés, amit az MTA-tól kaptál? Kiknek ítélik oda és mi ennek a menete?
Ezt a tudományos díjat minden évben a Magyar Tudomány Ünnepén adják át. Azok a fiatal, 40 év alatti oktatók, kutatók kaphatják meg, akik valamilyen kiemelkedő teljesítményt értek el a munkájuk során, lehetőség szerint a régióban dolgoznak és ott fejtik ki tudományos tevékenységüket.
Engem a Campus főigazgatója, az Agrártudományi és Vidékfejlesztési Kar dékánja, illetve intézetvezetője javasolt az elismerésre. Minden tudományterületen az ahhoz tartozó szakbizottságok fogadják be a javaslatot és terjesztik fel végül az Akadémia felé díjazásra. A Mezőgazdasági Szakbizottság javaslata alapján a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Területi Bizottsága végül idén nekem adományozta a díjat.

Mit szóltál hozzá, amikor megtudtad, hogy felterjesztettek és a szakbizottság érdemesnek talált a díjra?
Majd kiugrott a szívem a helyéről, amikor kaptam ezt a telefonhívást. Nagyon nagy megtiszteltetésnek érzem, és kifejezetten szakmai sikerként éltem meg. Nagyon jólesik a vezetőség részéről a pozitív visszajelzés az előmenetelemet és hétköznapi munkámat illetően.

Mióta dolgozol a campuson, milyen tudományterületen tevékenykedsz?
2019 áprilisában kezdtem el Gyöngyösön dolgozni egyetemi adjunktusként. Az agrártárgyak közül az Állattenyésztéstan és Takarmányozástan oktatásába kezdtem el bekapcsolódni, de végzettségemből adódóan a Halgazdálkodás és Vadbiológia tárgyakat is oktathattam már. Mióta itt vagyok, egy új kihívással szembesültem, mégpedig, hogy angol nyelven is oktatnunk kell ezeket a szakmai tárgyakat. Sokszor több órányi felkészülés után, feszültséggel telve megyek be ezekre az órákra, és örömmel tapasztalom az egymás iránti tiszteletet és a segítőkészséget a kulturális és nyelvi különbségek ellenére is. Nagy megtiszteltetés számomra az is, hogy tanulva taníthatok. Dr. Herczeg Béla tanítványául fogadott és nemcsak a szakma szeretetét adja át, hanem a rendszerszemléletű gondolkodását is. Az intézmény jelenleg is nagy átalakuláson megy keresztül és ezekben a bizonytalan időkben, a kollégáim jelentik a megnyugvást. Szerencsés vagyok, amiért egy ilyen csapat tagja lehetek.

Minek a hatására kerültél erre a pályára és hogy találtál rá a tudományterületedre?
Kisgyermekkorom óta vonz a természet, kifejezetten a víz közelsége. Már pici korom óta horgászok, megszállottan szeretem a halakat. Ez egy olyan hobbi, ami soha nem múlik el, s az érzés sem, amikor beleszippanthatok a friss természetes vízi levegőbe. Gimnáziumban kezdett el foglalkoztatni ez a terület és végül a Szent István Egyetem Halgazdálkodási Tanszékén találtam meg a számításaimat. Bekapcsolódtam a laboratóriumi diákmunkákba, illetve már egyetemista koromban is kaptam oktatói, kutatói feladatokat, társszerző, szerkesztő lehettem több szakmai tanulmányban.

Mi motivál a hétköznapi munka során?
Nagyon szeretek emberek között lenni. Bár rövid ideje vagyok jelen ebben a rendszerben, de, ha ki kellene emelnem valamit, akkor az az lenne, hogy szeretnék valami olyat adni a hallgatóinknak - akár szemléletben, akár elméleti tudás tekintetében -, amitől többnek érzik magukat és jobban boldogulnak majd a való életben.
Emellett lendületet adnak a hallgatóim által elért sikerek is. Legutóbb a 2020/2021-es őszi TDK-n szerepelt az egyik hallgatóm, akire nagyon büszke vagyok. Vele halfaunisztikai vizsgálatot végeztünk Magyarország teljes területén horgászbefogási adatok alapján. Ilyet még senki sem csinált.

Mi tölt fel? Miből merítesz erőt?
A családom és a barátaim adnak erőt nekem, emellett a természet szépsége az, ami mindig feltölt. Nagyon szeretem az állatokat, a kutyánk és a cicánk apró örömöt csempésznek a hétköznapjaimba. Most van egy új hobbim, motorozok. Nagyon kedvelem a kulturális rendezvényeket, kiállításokat, szeretek új dolgokat tanulni és kirándulni.