Örömét leli az önzetlen segítségnyújtásban
A Vöröskeresztes Tevékenységért Kitüntetés Ezüst fokozatát adományozta Lakatos Márknak a Magyar Vöröskereszt alapításának 139. évfordulója alkalmából. Az Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Campusának mesteroktatója 15 éve tevékenykedik a szervezetnél és a kezdetektől a legaktívabb segítők közé tartozik. A vele készült interjúban kérdeztük a kezdetekről, a fő motivációról, valamint a hallgatók motiválásáról is.
A kezdetek
Lakatos Márk 2005-ben döntött úgy, hogy csatlakozik a Magyar Vöröskereszt tevékenységéhez, ugyanis az első pillanattól kezdve azonosulni tudott az általuk képviselt nézetekkel, irányelvekkel, valamint megfogalmazott célokkal. A gyöngyösi campus mesteroktatója azonban már korábban, technikus éve alatt kapcsolatba került a szervezettel. Ekkor vett részt első véradásán. Több okból is jelentkezett. Kamaszként természetesen motiválta, hogy tudta, véradás után „lóghat” az iskolából, ám ennél sokkal fontosabb érv volt, hogy így megtudhatta a vércsoportját, valamint az a tudat, hogy ezzel embereken segíthet.
Együttműködési szerződés
A Gyöngyösi Károly Róbert Campus jogelőd intézménye, a Károly Róbert Főiskola 2007-ben kötött együttműködési megállapodást a Vörskereszttel, melynek egyik kezdeményezője is Lakatos Márk volt. Lelkesedésének és motiváló hozzáállásának köszönhetően egy évvel később már hallgatókból, oktatókból és dolgozókból verbuválódott Vöröskeresztes csapat tevékenykedett az intézmény falain belül. Az önkéntesek célja azóta nem változott, szeretnének minél több embert az egészséges életmód felé fordítani, valamint felhívni a figyelmet a társadalmi felelősségvállalás fontosságára. Tevékenységi körük széles, egészségügyi, gyermek- és ifjúságvédelmi, szociális- és családvédelmi, valamint katasztrófavédelmi területen is dolgoznak. Munkájuknak hála a gyöngyösi campus évente négy alkalommal ad otthont kiszállásos véradásnak, melyek lebonyolításában az intézmény Vöröskeresztes önkéntesei is rendszerint aktívan részt vesznek – donorként és szervezőként egyaránt.
Motiváció
Márk véleménye szerint a hallgatókat és a fiatalokat az élet minden területén példamutatással lehet a legkönnyebben motiválni. Igaz ez a véradásra és az önkéntes tevékenységre is. Ezért nincs olyan intézményi véradás, amelyen ne nyújtana segítő kart. 2020. április 29-én már 54 alkalommal segített ilyen módon embertársain.
A campus HÖK népszerűsíti a hallgatók körében az öntevékeny köröket, közülük többen részt vesznek a campus Vöröskereszt munkájában is. Így nem kell rávenni a hallgatókat arra, hogy segítsenek. Ráadásul Márk tapasztalatai szerint a digitális-virtuális sajátos világ mellett növekszik a szerepe az olyan öntevékeny köröknek, ahol élő emberi kapcsolatok működnek.
Böjte Csaba csíksomlyói gyermekotthonában
Márk nem csak a Vöröskereszt színeiben önkénteskedik. 2012 óta jár rendszeresen Csíksomlyóra, ahova először barátja, mestere és kollégája, Szabó György, a bükki füvesember társaságában látogatott el. Itt a segítségével élesztették újjá a ferences gyógynövényes hagyományokat Böjte Csaba gyermekotthonában. A Rákóczi Szövetség közreműködésének köszönhetően azóta minden évben közösen ültetik el a gyöngyösi campus tangazdaságában nevelt gyógynövény- és zöldségpalántákat az ott élő gyerekek, valamint a campus hallgatói, oktatói és dolgozói. Ötletének és közreműködésének hála a településen 2016-ban megrendezték az I. Székelyföldi Gyógynövénynapot is.
Ezt jelenti számára az önkéntesség
Márk szerint nehéz szavakba önteni mindazt, amit Csíksomlyón megtapasztal az ember. Szerinte annak, aki önkéntes munkát szeretne vállalni bármilyen területen, először fel kell ismernie, hogy nem minden róla szól, a dolgok nem csak érte vannak, működnek, és melyek azok a képességei, lehetőségei, amelyekkel - örömét lelve - hozzá tud járulni ahhoz, hogy jobb legyen ez a világ. Arra bíztat mindenkit, hogy álljon önkéntesnek, és élje át, milyen mindennel összehasonlíthatatlan érzés az, amit akkor kap az ember, amikor önzetlenül segít.
szöveg: Nagy Réka
fotók: Facebook (Lakatos Márk, Székelyföldi Gyógynövénynap)