MNB Kiválósági Ösztöndíjat kaptak hallgatóink
Kiemelkedő tanulmányi teljesítmény, szakmai területen folytatott kutatói és publikációs tevékenység. Többek között ezeknek a feltételeknek is meg kell felelniük azoknak a hallgatóknak, akik el szeretnék nyerni az MNB Kiválósági Ösztöndíját. Idén a Károly Róbert Campus-ról Bencsik Márta Vállalkozásfejlesztés, valamint Pál Petra Vezetés és szervezés mesterszakos hallgató is részesült ebben az elismerésben. Ezáltal bekerültek egy elit körbe, az elismerést ugyanis csak a legjobbak, a közgazdász hallgatók 3%-a nyeri el.
Az ösztöndíjprogramot 2016-ban hívta életre a Magyar Nemzeti Bank, az ösztöndíjasok száma pedig azóta évről évre növekszik. Míg a 2016/2017-es tanévben két félév alatt 408 fő részesült támogatásban, addig ez a szám a 2019/2020-as tanévben már 500 fő fölé emelkedett.
A pályázatokat minden évben az egyetemek írják ki és odaítélésükről bíráló bizottság dönt. Az ösztöndíjat 10 hónapon keresztül kapják az arra érdemesnek ítélt fiatalok.
Ahogyan az az ösztöndíjprogram weboldalán is olvasható, a XXI. században az oktatási rendszer egyik legfőbb kihívása, hogy a munkaerőpiac olyan jövőbeli állapotára készítse fel a fiatalokat, amelynek előrejelzése a gyorsuló fejlődés miatt egyre nehezebb. Az MNB Ösztöndíjprogram megalapításának egyik célja a tudásalapú társadalom kialakításának támogatása.
Az ösztöndíj elnyerése kapcsán motivációról, célokról és a hallgatói életről beszélgettünk Bencsik Mártával és Pál Petrával.
Milyen feltételeknek kell megfelelnie annak, aki el szeretné nyerni az MNB Kiválósági Ösztöndíjat?
Pál Petra: Ennél az ösztöndíjnál kimagasló teljesítményt kell nyújtani tanulmányi, tudományos és közéleti tevékenységek területén egyaránt. A meghatározott szakok közgazdászainak legjobb 3%-a nyerheti el az ösztöndíjat, így nagy a verseny az országban.
Bencsik Márta: A jelentkezőknek két félév alatt legalább 54 kreditet kell teljesíteniük, a súlyozott tanulmányi átlaguknak pedig el kell érnie a 4,00-t. Ezeket azért nem mindig könnyű teljesíteni, főleg úgy, hogy emellett a tudományos életben is tevékenykedni kell. Komoly előnyt jelent a pályázat során a versenyeken való eredményes szereplés, illetve egy adott témában való kutatás lefolytatása is.
Ti milyen területen folytattatok kutatásokat, vagy végeztetek tudományos munkát?
Bencsik Márta: A megtakarítások témakörében folytattam kutatást, ebből írtam a TDK dolgozatomat is. Mivel ez egy tág témakör, így leszűkítettem a háztartások megtakarítási szokásaira. Először szekunder kutatást végeztem, aminek az alapját magyar, illetve angol források adták. Ezek után primer kutatás keretein belül egy rövid kérdőív segítségével feltérképeztem a háztartások megtakarítási attitűdjeit. Végezetül pedig a primer és szekunder kutatás eredményei segítségével alátámasztottam, illetve cáfoltam az általam megfogalmazott hipotéziseket.
Pál Petra: Én pénzügyi területhez kötődően az Országos Pénzügyi és Esettanulmányi Versenyen, valamint számviteli és adózási területhez kötődően a Bosnyák János Nemzeti Emlékversenyen vettem részt, amelyek nagyon sokat segítettek szakmai fejlődésemben. Mindkét versenyen egy, a való életből vett problémára kellett megoldási javaslatot tennünk.
Hol találkoztatok az általatok alaposabban is megismert témákkal? Már a tanulmányaitok előtt is érdekelt benneteket, vagy valamelyik egyetemi órán kaptatok olyan impulzusokat, amik arra sarkalltak benneteket, hogy mélyebben is beleássátok magatokat az adott témába?
Pál Petra: Az érdeklődésem már az alapszakos felvételit megelőzően is megvolt, de nem tudtam eldönteni, hogy "hova húz jobban a szívem". Az egyetemi évek alatt az ember jó eséllyel rátalál arra a területre, amely a legjobban passzol hozzá, és amiben emiatt jobban is tud teljesíteni, mint a többiben. Ennek révén hasznosnak éreztem kipróbálni magam a pénzügy és a számvitel területén egyaránt. Így jöttek szóba a szakmai versenyek.
Bencsik Márta: Már egyetemi tanulmányaim előtt is érdekelt ez a téma, hiszen jómagam is rendelkezem különböző típusú megtakarításokkal. Ám az indíttatás, hogy én ezzel komolyabban foglalkozzak az egyetemen, egy előadás után fogalmazódott meg bennem. Nagy örömöt jelentett számomra, hogy ezek után megtaláltam azt a két konzulenst, akik maximálisan tudták segíteni a munkámat.
Ösztönzően hatott a teljesítményetekre az elmúlt egy évben az, hogy ismertétek az ösztöndíj elnyerésének feltételeit?
Pál Petra: Egyértelműen extra motiváció volt, de sokat számít természetesen az is, hogy szeretem a szakomat, az oktatóimat és az, hogy érdekel, amit tanulok. Maximalista vagyok, így a kimagasló teljesítmény magammal szemben elvárás. Természetesen egy ilyen szintű elismerés kecsegtető lehetőség és hatalmas megtiszteltetés, így hát büszke vagyok, hogy sikerült elnyerni.
Bencsik Márta: Szerencsésnek érzem magam, hogy megtaláltam azt a területet/szakot, ami leginkább illik hozzám, így a tanulás számomra nem kényszer, hanem egyfajta eszköz, ami segítségével fejleszteni tudom ismereteimet a pénzügyek terén. Igen, egyfajta extra motiváció számomra, hogy egy ilyes fajta ösztöndíjjal elismerjék a tanulmányaim során elért eredményeimet. Az ösztöndíj mellé kapott oklevelet és az MNB által kibocsájtott egyedi érmesorozatot pedig a jövőben meg tudom mutatni a családomnak, hogy milyen sikereket is értem el a tanulmányaim során.
Gratulálunk az eddig elért eredményekhez! További munkájukhoz kitartást és jó egészséget kívánunk!