„Pantha rhei” - A változásban rejlő lehetőségeink

A változásban rejlő lehetőségeink címet kapta a Szent István Egyetem Károly Róbert Campusának Pénzügy és Marketing Intézete által a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából megszervezett konferenciája. Az előadók a vírushelyzetre való tekintettel az online térben osztották meg kutatási eredményeiket egymással és az érdeklődőkkel.

A Pénzügy és Marketing Intézet online konferenciáját Dr. Bujdosó Zoltán nyitotta meg. A gyöngyösi campus főigazgatója köszönetet mondott minden előadónak, aki a megpróbáltatásokkal és kihívásokkal teli 2020-as évben nem csak kutatásokat végzett, hanem azt is vállalta, hogy eredményeit ismerteti.

A konferencia első előadását Dr. Baranyi Aranka oktatási dékánhelyettes tartotta, aki Dr. Csernák József adjunktussal azt vizsgálta, hogy a pandémia első szakaszában milyen, a foglalkoztatással kapcsolatos válaszreakciók voltak megfigyelhetők a munkaadók részéről. Kutatásuk megkezdése előtt 5 hipotézist fogalmaztak meg, ezek mentén folytatták a vizsgálódást:

  • A munkáltatók a pandémiára adott válaszreakcióik alapján jól klaszterezhetőek.
  • Statisztikailag igazolható összefügés mutatkozik a válaszadók kora és a megváltozott munkakörülményekre adott reakció között.
  • Statisztikailag igazolható összefügés mutatkozik a munkáltató nagysága és a pandémiára adott válaszreakciók között.
  • A férfiak nagyobb arányban rendelkeznek az otthoni munkavégzés technikai feltétleivel.
  • Minden munkavállalót ugyanúgy segített a munkáltatója az új élethelyzetben.

Az 1., a 3. és a 4. hipotézist igazolták a kutatások, a 2. nem nyert bizonyítást, az 5. pedig nem volt statisztikailag igazolható.

Ezt követte Dr. Tégla Zsolt egyetemi docens előadása, aki az értékesítési tevékenység mérésének lehetőségeit mutatta be a kis és középvállalkozások folyamataiban. A COVID 19 járvány rávilágított arra, hogy a vállalkozásoknak el kell sajátítani a biológiai gondolkodás művészetét, amely már hosszú távon bizonyított. A gondolkodás szemlélete olyan, mint az emberi immunrendszer, információ többlettel rendelkezik, változatos (biodiverzitás), moduláris (elemi részekből felépülő), alkalmazkodó képes, óvatos és beágyazott nagyobb rendszerekbe. Ez a hat elv teszi igazán ellenállóvá és hosszú távon működőképessé a biológiai rendszereket. Ezeket az elveket érdemes a KKV-k működésébe adaptálni, és így a versenyképességüket hosszú távon fenntartani. Az értékesítési tevékenységet végző vállalkozások folyamatait mérő riportok, eredménymutatók (KPI) és stratégiai mutatók létrehozásánál ezt a szemléletet is figyelembe kell venni a jövőben.

Dr. Erdélyi Tamás a COVID-19 járvány ingatlan piacra gyakorolt hatásait ismertette. Az eladó lakások piacán az év első hónapjaiban a kereslet megtorpanása volt megfigyelhető, amely mértéke az egyes szakmai szervezetek szerint 20-30%-ra volt tehető. Ezt a hatást erősítette a márciusban kirobbant járvány és annak hatására bevezetett intézkedések, mely a lakáspiaci aktivitás hirtelen és drasztikus visszaesett. A lakosság óvatossága miatti lakásmegtekintési hajlandóság csökkent, többen a vásárlás elhalasztása mellett döntöttek. A kínálati oldalon jelentős ármérséklődés nem volt megfigyelhető, mivel az eladók a kivárásra játszanak. A járvány hatásai a bérleti piacon már észrevehetők, mivel mind a kínálat bővült, mind pedig a bérleti díjak csökkentek. Elsősorban a fővárosban a turisztikai célú ingatlanok egyre nagyobb számban jelentek meg a bérleti piacon, ezzel emelve a kínálatot, amely a bérleti díjak csökkenését eredményezte.

A csapatépítés, csapaterősítés igazi hozamát, hatékonyságát a megszokott környezetből való kiválás, a négy fal közül való kimozdulás, a vidámság fémjelezte dinamikus program szavatolja. Vallja Dr. Réthy István főiskolai tanár, akinek az előadása a Csapatépítés vírus idején címet kapta. Bár bizonyos tevékenységek online forgatókönyvben is megvalósíthatók, pont a korábban említett katalizátorok vesznek el a kibertérben. Az óvatosság, a vírus által generált válsághelyzet majd nullára szorította vissza a szervezetek ilyen irányú költéseit. Ebben az időszakban a tréningcégeknek volt/van idejük saját magukat fejleszteni, saját csapataikat erősíteni, illetve a munkatársak több minőségi időt tölthettek otthon, szeretteik körében, hogy, amikor újraindul a piac "teljesen feltöltött akkumulátorokkal" tudják várni majd az özönvízszerű igénytömeget.

A konferencia utolsó előadója Nagy Réka volt, aki a gyöngyösi campus Tudományos Diákköri Konferenciájára készített dolgozatában konzulense, Dr. Domán Szilvia főiskolai docens segítségével a kialakult helyzetre reagálva többek között azt is vizsgálta, hogy milyen hatást gyakorolt a COVID-19 az adománygyűjtésekre. Réka jótékonysági sportolói tevékenységén keresztül mutatta be a járvány következményeit. Bár vállalkozásának, a Karitatív kerekezésnek a 2020-as adománygyűjtő kampánya sikeresen zárult, korábban soha nem látott megtorpanásokkal volt megtűzdelve. Az előadó szerint a folyamat tökéletesen modellezte az idei évet. Nagy megindulások és minden erőfeszítés ellenére több, 10-12 napos teljesen eseménytelen időszakok váltották egymást. Az előadó a Maslow-piramist segítségül hívva elemezte a történteket, azt, hogy milyen sérüléseket szenvedtek a koronavírus járvány hatására a fiziológiás, biztonsági és szeretettel kapcsolatos szükségleteink, valamint kitért a médiából ránk zúduló, a COVID-dal kapcsolatos negatív hírek által gyakorolt hatásokra is.

Bár a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából megszervezett konferencia látogatottsága felülmúlta az előzetes várakozásokat, Dr. Taralik Krisztina, a Pénzügy és Marketing Intézet igazgatója, valamint a rendezvény főszervezője elmondta, bízik benne, hogy jövőre már hagyományos formában, a gyöngyösi campus épületében számolhatnak be a kutatók legfrissebb eredményeikről az érdeklődőknek.